English
اطلاعاتی مفید در مورد بیماری های قلب برای عموم
عوامل خطربرای تنگ شدن رگهای قلب( بیماری تنگی عروق کرونر) – پیشگیری اولیه
 
 
روش های تشخیصی در بیماریهای قلب
   
روش های درمانی در بیماریهای قلب وعروق
  • درمان طبی
  • جراحی

  • عمل جراحی بای پاس عروق کرونر.
    دراین نوع عمل جراحی قلب،استفاده از یک رگ دیگر ،رگ تنگ شده یا مسدود شده را دور می زنند (بای پس درانگلیسی به معنای دور زدن و یا راه میان بر می باشد.) بطوریکه جریان خون از طریق رگ جدید به عضله قلب می رسد. ادامه...... PDF
  • آنژیوپلاستی
  • اپلیشن
  • EECP
  • پیوند قلب

عوامل خطربرای تنگ شدن رگهای قلب( بیماری تنگی عروق کرونر) – پیشگیری اولیه

بیماری قند(دیابت):
مفدار طبیعی فند خون١١٠میلی گرم در ١٠٠ است.
تحت نظر پزشک خانوادگی خود بصورت ادواری قند خون را آزمایش کنید. درصورتیکه علائمی نظیر زیاد شدن حجم و دفعات ادرار (پرادراری) وعطش برای مصرف آب(پرنوشی) دارید دراولین فرصت به پزشک مراجعه نمائید.
درصورتیکه بیماری قند دارید باید بدانید که درمان این بیماری برای همه عمر است درمواردی ممکن است فقط با رژیم غذائی قند خون شما درحدود طبیعی نگه داشته شود.ولی دربسیاری از موارد مصرف قرص یاتزریق انسولین لازم است. توجه داشته باشید که حتی با مصرف دارو، رعایت رژیم غذائی الزامی است.

 

فشار خون بالا:
فشار خون طبیعی برای کلیه افراد بالای ١٨ سال کمتر از ١٤ سانتی متر جیوه برای فشار ماکزیمم وکمتر از ٩٠ سانتی متر جیوه برای فشار مینیمم می باشد. درهر سنی درصورتیکه فشار خون بالای ١٤ روی ٩ باشد غیر طبیعی محسوب می شود.
هدف ازدرمان فشار خون بالا پیشگیری از عوارض دیررس وجبران ناپذیر آن نظیر نارسایی قلبی – سکته قلبی – سکته مغزی ونارسائی کلیه است.
درمان فشار خون بالا شامل اقدامات غیر داروئی+ داروهای ضدفشار خون است.

 

مصرف دخانیات:
مصرف دخانیات از هر نوع (سیگار-سیگارت-پیپ-قلیان- چپق) و به هر مقداربرای قلب ضرر دارد.حتی کسانی که درمعرض دود سیگار دیگران قرار می گیرند نیز درمعرض خطر بیماریهای قلبی عروقی هستند.
"جلو ضرر را از هر کجا بگیرید سود برده اید" اگر از همین الان سیگار نکشید بعد از دوسال خطر بیماری قلبی در شما معادل کسی است که هرگز سیگار نکشیده است .

   

چربی خون:
درخون، چربی های مختلفی وجود دارد که اگر ازحد معینی بالاتر باشند برای ایجاد بیماری تنگی عروق عامل خطر محسوب می شوند.فقط یک استثناء وجود دارد وآن هم کلسترول مفید یا HDL است که هرچه بالاتر باشد بهتر است. ودرصورتیکه کمتر از ٤٠ میلی گرم درcc١٠٠ باشد عامل خطر محسوب می شود.
کلسترول بد یا LDL درافراد کاملآ سالم باید زیر ١٦٠ میلی گرم در cc١١٠ باشد.درافرادی که دوعامل خطر دیگر نیزدارند باید زیر ١٣٠ و درافرادی که بیماری عروقی یا دیابت دارند باید زیر ١٠٠ باشد.
میزان قابل قبول تری گلیسیرید که یکی دیگر از چربی های خون است باید زیر ٢٠٠ باشد ولی اهمیت آن به ا ندازه کنترل LDL نیست.

 

چاقی وافزایش وزن:
میزان طبیعی وزن براساس معیاری بنام BMI یا "شاخص جرم بدن " تعیین می شود .فرمول آن عبارت است از وزن (به کیلوگرم) تقسیم بر قد (متر) به توان ٢ بزرگی شکم صرف نظر از میزان وزن، عامل خطر برتی بیماری عروق قلب محسوب می شود .بعد شکم درخانم ها کمتر از ٨٨ سانتی متر ودر اقایان کمتر از ١٠٢ سانتی متر باید باشد.
با فعالیت بدنی کافی ورعایت رژیم غذائی وزن خود را کنترل کنید.

 

کم تحرکی:
امروزه ثابت شده است که فعالیت بدنی کافی ومناسب برای سلامتی کلی انسان مفید است.اثرات مفید فعالیت بدنی برروی قلب وعروق،فشار خون ، قند خون و چربی خون کنترل وزن غیر قابل انکار است، بطوریکه برای درمان همه ناراحتی های ذکر شده یکی از پایه های اصلی درمان،فعالیت بدنی است.
حداقل میزان فعالیت بدنی، ٥ روز درهفته روزی نیم ساعت پیاده روی سریع می باشد.

   

سایر عوامل خطر برای بیماری عروق کرونر عبارتند از : زمینه خانوادگی،شرایط محیطی وفشارهای عصبی وروانی.

 
روش های تشخیصی در بیماریهای قلب

شرح حال:
آنچه را که شما درمورد ناراحتی خود به پزشک می گوئید شرح حال بیماری شماست. دربسیاری از موارد حتی تا ٩٠% تشخیص بیماری با بیان شرح حال مناسب معلوم می شود.
قبل از مراجعه به پزشک مواردی را که می خواهید باپزشک مطرح کنید یک بار در ذهن خود مرور کنید .

بعضی از افراد نکات خود را یادداشت می کنند تا فراموش نکنند.
درهنگام مراجعه به پزشک دربیان چگونگی بیماری خود به نکات زیر توجه کنید:
درابتدا اصل مشکل خود را به پزشک بگوئید.
به سوالاتی که از شا می شود بدقت وبدون حاشیه پردازی پاسخ دهید.
درمورد بیماری های قبلی خود اطلاعات دقیق وخلاصه ارائه دهید.
کلیه مدارک قبلی خود را به همراه داشته باشید.
هیچگاه هیچ مدرک پزشکی ،حتی یک آزمایش ساده را دورنیندازید.
همه مدارک خود را دریک پوشه نگهداری کنید.

   

معاینه(معاینه فیزیکی):
معاینه توسط پزشک ویا نگاه کردن ،لمس کردن، گوش کردن انجام می شود.
مهمترین ابزار معاینع برای یک تشخیص قلب و عروق گوشی پزشکی و فشار سنج است.هنوز با اینکه روش های تشخیصی بسیار پیشرفته وبا تکنولوژی بالا برای تشخیص بیماریهای قلبی ابداع شده است ولی از اهمیت شرح حال ومعاینه فیزیکی کاسته نشده است .وچه بسا که دربسیاری از موارد تشخیص بیماری با این روش به خوبی داده می شود وبقیه اقدامات برای تایید تشخیص یا تعیین وسعت وشدت بیماری انجام می شود.

   

نوار قلب :
ثبت فعالیت الکتریکی قلب برروی نوار مخصوص است .با آنکه چند صد سال از ابداع آن می گذرد هنوز از اهمیت آن کاسته نشده است.
همزمان با عملکرد مکانیکی قلب که همان انقباض عضله قلب وپمپ کردن خون وارد شده به آن به همه بدن می باشد. یکسری فعالیت الکتریکی نیز ناشی از حرکت یونها درقلب ایجاد می شود که درحد میلی ولت است .این ولتاژبسیار کم توسط دستگاه ثبت نوار قلب تقویت شده بصورت خطوطی برروی نوار ثبت می شود.
انجام نوار قلب هیچگونه خطر وعارضه ای نداردوبارها قابل انجا م است.
کاغذهای نوار به حرارت حساس هستند –لطفآ آنها را در زیر حرارت مستقیم یا محل گرم قرار ندهید.

 

اکوکاردیوگرافی:
امروزه اکو کاردیوگرافی یک روش تشخیصی بسیار رایج دربیماریهای قلبی است.
باانجام اکوکاردیوگرافی اطلاعات بسیار مفیدی از عملکرد عضله قلب (قدرت پمپاژ قلب) اندازه حفرات قلب وشکل وعملکرد دریچه های قلبی بدست می آید.
دستگاه اکوکاردیوگرافی مشابه سونوگرافی بوده وبا امواج ماوراء صوت کارمیکند هیچگونه ضرری حتی برای خانمهای حامله ندارد.
برای انجام اکو کاردیوگرافی هیچگونه آمادگی خاصی (مثل ناشتان بودن) ضرورت ندارد فقط توصیه می شود قبل از مراجعه برای انجام اکو دوش بگیرید.

   

تست ورزش:
درحالیکه شماروی یک نوار نقاله راه می روید نوارقلبتان بصورت مداوم توسط سیستم هائی که برروی سینه شما چسبانیده می شود برروی نمایشگر کامپیوتر دیده می شود وبرروی کاغذ ثبت می شود.
شیب و سرعت دستگاه هر سه دقیقه افزایش می یابد.
برحسب سن ونوع ناراحتی شما، زمان تست توسط پزشک تعیین می شود.

برای انجام تست ورزش رعایت نکات زیر ضروری است:
١- قبل از انجام تست ورزش دوش بگیرید.
٢- آقایان موهای سینه را بتراشند.
٣- حدود 3 ساعت قبل از انجام تست ورزش از خوردن غذای سنگین خودداری کنید.
٤- یک حوله کوچک همراه خود داشته باشید.
٥- خانمها شلوار ولباس راحت نخی که دارای دکمه جلو باز وآستین گشاد باشد بپوشند.
٦- تست حدود 3 ساعت از وقت شما را می گیرد.
٧- باپزشک خود درباره قطع یا ادامه مصرف داروهای قلبی گفتگو کنید.

 

هولتر مونیتورینگ:
١- هولتر مونیتورینگ نوار قلب:
دستگاهی باندازه یک قوطی سیگار با چند سیم به سینه شما وصل می شود .این دستگاه نوار قلب شمارا ضربان به ضربان ثبت ودرحافظه خود ضبط می نماید. شما به منزل می روید درطی مدتی که دستگاه به شما وصل است همه کارهای روزمره خود را بجز حمام گرفتن می توانید انجام دهید. بعد از ٢٤ ساعت به بیمارستان برگشته دستگاه را از شما جدا کرده وبااتصال به کامپیوتر نوار قلب ٢٤ ساعت گذشته شما قابل بررسی می شود.
دراین روش اطلاعات مهمی راجع به نظم ضربان قلب بدست می آید.
٢- هولترمونیتورینگ فشارخون:
دراین روش بازوبند فشار خون به بازوی شما بسته شده ودستگاه کوچکی اندکی بزرگتر از یک قوطی سیگار وصل می شود. دستگاه قابل تنظیم بوده ودرفواصل معینی که برای آن قرار داده می شودفشار خون شما را اندازه گیری کرده ودرحافظه خود ضبط می نماید.این درحالی است که شما به فعالیتهای معمول روزمره خود مشغول هستید. بعد از ٢٤ ساعت دستگاه را ازشما جدا کرده و با اتصال به کامپیوتر تمام اطلاعات فشار خون ٢٤ ساعت گذشته شما قابل بررسی خواهد بود.
این روش اندازه گیری فشار خون به خصوص برای افرادی که در موقع مراجعه به پزشک دچار اضطراب می شوند وفشار خونشان به طور کاذب بالا می رود بسیار کمک کننده است. همچنین برای تنظیم مقدار دارو در بیماران فشار خونی مفید می باشد.

 

آنژیوگرافی کرونر:
یو شدت آن چقدر است. با انجام این عکسبرداری مخصوص معلوم می شود آیا شما نیاز به عمل جراحی قلب یا انجام بالن آنژیو پلاستی دارید یا فقط باید درمان داروئی بشوید.
آنژیو گرافی کرونر یک نوع عکسبرداری مخصوص با اشعه ایکس است و برای این انجام می شود که معلوم شود آیا رگهای کرونر شما تنگ شده یا نه. واگر تنگی وجود دارد درکجای رگ است. ادامه.....PDF

   
آموزش بیماران
گزارش مورد
فعالیتهای پژوهشی
تازه ها

صفحه اصلی | تماس با ما | درباره ما

Copyright 2005 powerd by Lohan